wz

Kapela - Historie


Kapela Monkey Wrench vznikla kolem roku 2005, kdy také odehrála svůj první koncert, ale poměrně dlouho se nám nedařilo ustálit složení bandu, lidé přicházeli a odcházeli, tak jak to už v životě bývá. Nejproblémovějším postem byl zpěv, dlouho se nám totiž nedařilo sehnat solidního frontmana, první koncerty jsme tedy hráli instrumentálně ve složení 2x kytara (Honza a Michail), basa (Čuchna) a bicí (Martin). Hudba tehdy Vopičákama produkovaná by se dala zařadit do škatulky „melodického metalu“. Jenomže přišly další okolnosti, které sebou nesly také změny – odchod basáka, a příchod jiného (Toma), a pozdější odchod kytaristy (Michaila).

Další změnou bylo také pořízení 7mi strunné kytary a tedy celkově jiný sound Wrenčáků. Přes inzerát jsme našli zkušeného kytaristu (Juru), se kterým jsme také změnili repertoár, lazení, a i celkový přístup ke kapele – posunuli jsme se od heavy metalu po modernější „nu-metal“, na pár koncertů jsme také našli zpěv (Mildu), ale ani toto období nemělo dlouhého trvání a završilo se odchodem Jury i Mildy.

Po krátkém rozčarování z nezdarů jsme si řekli, že budeme pokračovat s jen 1 kytaristou – míň lidí, míň problémů, a také se nám podařilo angažovat našeho dlouholetého kamaráda Petra na pozici zpěváka. V tomto období jsme zažili spoustu vydařených koncertů a celkově to šlapalo, jak mělo…hudebně jsme pokračovali v moderním metalu s charakteristickým Petrovým přednesem – čistý zpěv, punkový řev, rap a jiné nespecifikovatelné výrazové prostředky. Konec této éry přišel s odchodem Petra, který se necítil v metalovém prostředí příliš jistě a chtěl zas dělat do punku...

Další období lze definovat příchodem Véti, který nahradil Petra za mikrofonem. Po několika odehraných koncertech (více či méně úspěšných) se naše tvorba pomalu začala vzdalovat od klasického houpavého nu-metalu a začala se zrychlovat a obsahovat netradiční rytmické a jiné hudební prvky. Po nepříliš dlouhé době jsme se rozloučili také s Véťou a mohli znovu hledat…

Začátek nové éry byl spjatý s příchodem velmi nadaného kytaristy Roumena, který otiskl do kapely svoji brilantní techniku a nám nezbylo nic jiného než také začít pořádně na sobě dřít. Začali jsme skládat songy blízké metalcoreovým a mathcoreovým kapelám, tedy složitější kompozice a především jinou rytmiku založenou na úderné dvojšlapce a hlubokém doprovodu. Na zpěv se nám po unavujícím hledání podařilo sehnat fantastickou zpěvačku Martinu, která ve svém projevu kombinuje čistý zpěv s growlem, screamem a jinými technikami, které byste od takové milé dívky rozhodně nečekali. Po slibném ucelení ale přišli další rány – odchod kytaristy Roumena a především vynikajícího basáka Toma, který s námi prožil opravdu hodně pěkných let, za které mu patří velký dík. Následovalo další zdlouhavé hledání baskytaristy, které skončilo přichodem sympatického a pracovitého Marťase, kterého naverbovala Martina z jejich druhé kapely (Lepší neslyšet). Asi ve stejné době naše řady také znovu rozšířil zakládající člen MW Michail a v tomto období se právě nacházíme, můžeme tedy doufat, že tato sestavo již konečně vydrží delší dobu, že spolu budeme vycházet, že to bude šlapat tak, aby nás i Vás to všechny bavilo, a že si užijeme spousty vydařenejch mejdanů.